O Samych Sukach

Rewolucyjna kobieca formacja folkowa Same Suki powstała na początku 2012 roku z inspiracji muzyką źródeł i niezwykłym instrumentem jakim jest suka biłgorajska.

Same Suki to kobieca formacja folkowa, grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową. Muzykę kobiet nie bojących się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym, co tu i teraz. Z chęci wyrażania siebie taką, jaką się jest. Bez cenzury.

Punktem wyjścia dla powstania piosenek zespołu są melodie i teksty ludowe – te zasłyszane na podwórku, te nauczone w domu i te znalezione w książkach etnograficznych. Same Suki z poszukiwań w muzyce źródeł tworzą muzykę eklektyczną i zaangażowaną we wszystkie ważne dla zespołu sprawy – ekologię, prawa kobiet, miłość, seks, odnajdywanie siebie i swojego głosu.

Same Suki zadebiutowały albumem „NIEWIERNE” w 2013 roku. W październiku 2018 ukazał się drugi studyjny album zespołu zatytułowany „ACH, MÓJ BORZE”.

Mają w swoim dorobku kilka nagród na najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce:

– W maju 2012 Same Suki zdobyły nagrodę specjalną w konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja – sesje nagraniowe w studiu polskiego radia ufundowaną przez Program 2 Polskiego Radia;
– W czerwcu 2013 wygrały konkurs Dragon Folk Fest w Poznaniu zdobywając Złotą Fujarę;
– W grudniu 2013 na Scenie Otwartej festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie zdobyły
II miejsce „za dobry warsztat muzyczny, przemyślaną wizję prezentacji estradowej, wykorzystywanie brzmienia tradycyjnych instrumentów ludowych oraz za podejmowanie odważnych tematów łamiących tabu w kulturze” oraz Nagrodę Publiczności
– w listopadzie 2013 otrzymały Nagrodę dla Najciekawszego Zespołu Polskiego Roku 2014 na festiwalu TransVocale we Frankfurcie nad Odrą / Słubicach;
– teledysk do piosenki VillageAnka został Najlepszym Teledyskiem Folkowym roku 2014

Skład zespołu:

Magdalena Wieczorek – wokal, kazoo
Helena Matuszewska – suka biłgorajska, kaszgar, rebab turecki, głos, chórki
Karol “Suka” Gadzało – kontrabas, chórki
Patrycja Betley – bębny obręczowe, cajon, bodran, baraban, log drum, timbalesy, djembe, stopa perkusyjna, chórki

Suka biłgorajska – archaiczny instrument smyczkowy pochodzący z okolic Biłgoraja.Spośród innych instrumentów wyróżnia go technika gry, tzw. paznokciowo – kolanowa.