Helena

przez SameSuki

Helena “Suka” Matuszewska – suka biłgorajska, rebab turecki, kaszgar, głos.

Absolwentka UMFC w Warszawie, w klasie skrzypiec. Specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach smyczkowych, przede wszystkim na suce biłgorajskiej oraz rebabie tureckim. W swoich projektach w niekonwencjonalny sposób wykorzystuje także takie instrumenty jak złóbcoki, kaszgarski rawap czy hinduski e-sraj.
Na co dzień zajmuje się muzyką etniczną i klasyczną. Jest współtwórczynią kobiecej formacji folkowej Same Suki, duetu Mehehe w niekonwencjonalny sposób nawiązującego do tradycji szeptuch i magii ludowej, duetu InFidelis łączącego brzmienie suki biłgorajskiej i fideli płockiej z looperem oraz zespołu Naneli Lale grającego klasyczną muzykę osmańską na tradycyjnych instrumentach tureckich. Inspiruje się muzyką etniczną całego świata, przede wszystkim Bliskiego Wschodu, Polski i krajów skandynawskich. Fascynuje ją mieszanie i zderzanie różnych, pozornie odległych brzmieniowo, kultur muzycznych.
W swoim dorobku ma dwa autorskie albumy – „Projekt Kolberg” (2015) z duetem InFidelis oraz „Niewierne” (2013) z zespołem Same Suki. Jest laureatką nagród na czołowych festiwalach muzyki etnicznej w Polsce, m.in. Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2018 – III nagroda z zespołem Mehehe, 2016 – II miejsce i Nagroda Publiczności z zespołem InFidelis oraz 2012 – wyróżnienie z zespołem Same Suki); konkursu „Scena Otwarta” na Międynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie (2015 –II miejsce z zespołem InFidelis oraz 2013 -II miejscei Nagroda Publiczności z zespołem Same Suki).
Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pisze wiersze oraz teksty piosenek, komponuje, śpiewa, tworzy biżuterię, tańczy i dużo czyta. Pochodzi z małej wioski na polskim Spiszu.

Więcej: www.helenamatuszewska.pl