Marta

przez SameSuki

Marta Sołek – suka biłgorajska, fidel płocka, lira grecka:

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli  oraz w klasie fideli kolanowych. Gra m.in. na wiolonczeli, suce biłgorajskiej, fideli płockiej, sarangi, gadułce, lirze greckiej, basach ludowych. Wystepowała w największych salach filharmonii w Europie pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, Gabriela Chmury i innych.  Koncertowała w Rosji, Azerbejdżanie, Chinach , Egipcie, Pakistanie. Wraz z czołowymi pakistańskimi muzykami nagrała płytę „Poland-Pakistan” (2012). W swoim dorobku ma również kilka innych wydawnictw – „Niewierne” (2013) z zespołem Same Suki oraz „Projekt.Kolberg” (2015) w duecie fidelowym InFidelis.

Jest laureatką wielu prestiżowych nagród na festiwalach muzyki world i ethno, m.in. I miejsca oraz nagrody publiczności na festiwalu Nowa Tradycja 2015 z zespołem Karolina Cicha & Spółka. Ponadto album „Chord Nation” (2014) Nikoli Kołodziejczyka z jej udziałem otrzymał jedną z najważniejszych muzycznych nagród w Polsce – Fryderyka w kategorii Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku.
Współpracuje z Nikola Kołodziejczyk Orchestra,  Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfoniettą Cracovia, teatrem Gardzienice. Na stałe związana jest z zespołem Same Suki, InFidelis oraz Royal Chamber Orchestra w Krakowie. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.