Helena

przez SameSuki

Helena „Suka” Matuszewska – suka biłgorajska, rebab turecki, skrzypce.

Absolwentka UMFC w Warszawie, w klasie skrzypiec. Specjalizuje się w grze na fidelach kolanowych. Jej ukochanym instrumentem jest suka biłgorajska.

Otwarta na wszystkie gatunki muzyczne, na co dzień porusza się głównie w klasyce, etno oraz rozrywce. Inspiruje się muzyką etniczną całego świata, przede wszystkim Bliskiego Wschodu, Polski i krajów skandynawskich oraz Kabaretem Starszych Panów. Fascynuje ją mieszanie i zderzanie różnych, pozornie odległych brzmieniowo kultur muzycznych. Oprócz tego jest wegetarianką, pisze wiersze oraz teksty piosenek, komponuje, tworzy biżuterię, tańczy i dużo czyta. Pochodzi z polskiego Spisza.

Na stałe związana z zespołami Same Suki, InFidelis, Nerros Ensamble, Naneli Lale oraz Perfect Girls & Friends Orchestra. Nagrywała płyty z takimi artystami jak Janusz Radek, Mikołaj Majkusiak czy Wojciech Zieliński. W swoim dorobku ma również dwa autorskie albumy – „Niewierne” (2013) z zespołem Same Suki oraz „Projekt.Kolberg” (2015) w duecie fidelowym InFidelis. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej: www.helenamatuszewska.pl